Rostoucí inflace zamávala s rozpočtem mnoha mladých občanů. Strach z finančního zajištění i důchodu vnímá čím dál více z nich. Proto jsme vyzpovídali finančního poradce eDo finance, Josefa Dvořáka, který se snaží pomoci nejen mladé generaci v rámci série svých edukativních videí, Nebuď Broke.

 

Rostoucí inflace zamávala s rozpočtem mnoha mladých občanů. Strach z finančního zajištění i důchodu vnímá čím dál více z nich. Proto jsme vyzpovídali finančního poradce eDo finance, Josefa Dvořáka, který se snaží pomoci nejen mladé generaci v rámci série svých edukativních videí, Nebuď Broke.

Josefe, nedávno vyšel nový pořad Nebuď Broke, kde mimo jiné radíte s investicemi, které jsou dnes tématem pro mnoho mladých lidí. S vidinou nízkého důchodu a z mnoha dalších důvodů se chtějí zabezpečit. Co je podle Vás základní povědomí, které by měl mít každý mladý člověk, který vstupuje do dospělého světa?

Každý mladý člověk by měl počítat s tím, že se o něj v budoucnu stát nepostará. Respektive ne v takové míře, jaká by odpovídala důstojnému životu. A jediná šance, jak si za ušetřených 1 000,- koupit v budoucnu více věcí než dnes, je investování. Čím dříve si tohle vezmeme za své, tím snazší naše příprava bude. Kvůli kolísání trhu a díky složenému úročení je dostatek času klíč k investičnímu úspěchu.

Dnešní generace má výhodu v rychlejším přístupu k informacím. Sledujete trend tzv. generation gap i v oblasti finanční gramotnosti?

Osobně mi přijde, že to není otázka typu generace, ale zkušeností. Starší klienti se svými penězi obecně zacházejí lépe, protože už nějaké v minulosti ztratili a něco se díky tomu naučili. Nicméně vnímám, že se o finanční gramotnosti mluví čím dál více, takže věřím, možná naivně, že se to brzy zlepší.

Pokud bychom se tedy chtěli přiblížit Vaší, snad ne naivní, představě, jaké reformy jsou dle Vás důležité, ať už jde o mladší či starší generaci?

Pro mladou generaci rozhodně reforma školství. Finanční gramotnost se učí jen na osvícených školách. V 18 letech není žádoucí, aby vycházeli maturanti bez základních znalostí finančního trhu, produktů a daní. Pro starší generaci asi větší ochrana spotřebitele. Nicméně to se z mého pohledu velmi posunulo a díky všem, kteří se na tom podílejí.

Na závěr pro Vás máme obecnější otázku. V Nebuď Broke se zaměřujete na nekalé praktiky v oblasti financí. Je podle Vás ve finančním světě už z principu otázka morálky posunuta dále za hranici, která platí v jiných oblastech?

Nemám v jiných oborech expertní znalost. Kde vidím konkrétně ve finančním světě problém, je kombinace finančně atraktivního oboru a minimálních vstupních bariér. ČNB se to snaží úspěšně změnit novými nároky na vzdělávání. Rozhodně nechci jednoznačně tvrdit, že vyšší úroveň vzdělání má co dočinění s lepší morálkou. Ale myslím si, že taková „překážka“ může odradit část zájemců, kteří si jen chtějí někde co nejsnáze a rychle vydělat.  

Psáno pro web zaloto.cz, zdroj  https://www.zaloto.cz/blog/kazdy-mlady-clovek-by-mel-pocitat-s-tim-ze-se-o-nej-v-budoucnu-stat-nepostara