S vysokým růstem cen se české domácnosti potýkají již řadu měsíců, přičemž konflikt na Ukrajině přihodil ještě další polínka do inflačního ohně. Celá řada lidí tak letos zažije znatelný propad životní úrovně. Kdo je však na nepříznivý vývoj připraven, zvládne současnou inflační vlnu ustát se ctí.

Česká inflace v posledních měsících svou dynamikou nepřestává překvapovat ekonomy i centrální bankéře. V březnu dosáhl meziroční růst spotřebitelských cen 12,7 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1998. Podle současných výhledů přitom míra inflace nadále poroste, když by měla kulminovat v průběhu druhého čtvrtletí na úrovni okolo 13-15 %. V případě černého scénáře další eskalace vztahů s Ruskem a zastavení dodávek tamního plynu do Evropy by však tempo růstu cen mohlo vystřelit až k úrovni 20 %.

Čechy trápí drahé bydlení a pohonné hmoty

Největším zásahem do peněženek domácností je jednoznačně vývoj výdajů na bydlení (meziročně +17,6 %) a dopravu (+21,6 %). Jen tyto položky jsou zodpovědné za více než polovinu současného bezmála 13% růstu spotřebitelských cen. Zdražování je však velmi plošné a zasahuje prakticky do celé šíře spotřebního koše. Jediného meziročního zlevnění jsme svědky na úrovni telekomunikačních a poštovních služeb, nicméně pouze o kosmetickou desetinu procenta.

Reálný dopad současného vývoje můžeme demonstrovat na příkladu typického Čecha, který pobírá průměrnou mzdu a jeho výdaje odpovídají složení spotřebního koše. Pokud v období před rokem byl schopen náš „pan Průměrný“ uspořit 10 % svých čistých příjmů, dnes to jsou pouhá 2 %. Jestliže tedy nezmění své spotřební návyky, bude muset omezit pravidelné investice či spoření.

Modelový příklad dopadu současné inflace do rozpočtu průměrného Čecha, zdroj: ČSÚ, vlastní výpočty

Aktuálně jsme tak svědky znatelného poklesu životní úrovně v ČR, který bude v letošním roce téměř s určitostí nejvyšší v historii. Zatímco podle ekonomických výhledů dosáhne inflace v průměru okolo 12-13 %, mzdy porostou pouze o 6-7 %.

Sen o vlastním bydlení se vzdaluje

Ještě výraznějšímu zdražení pak jsou vystaveni ti, kteří letos plánují pořídit vlastní bydlení. Ceny domů a bytů v ČR meziročně podle Eurostatu zdražily o 26 %, přičemž v posledních měsících zároveň výrazně rostou náklady financování. Zatímco ještě před rokem bylo možné uzavřít hypotéku s pětiletou fixací se sazbou okolo 2,3 %, v dnešní době se pohybujeme na úrovni 5 %.

Navíc vzhledem k vývoji úrokových swapů (IRS) lze čekat, že úroky na hypotékách nadále porostou. Meziroční nárůst měsíční splátky v případě 25letého úvěru na částku 3,5mil. Kč je přitom již nyní více než 33% (20 460 Kč vs. 15 350 Kč). O mnoho lépe na tom zřejmě v blízké budoucnosti nebudou ani zájemci o nájemní bydlení, kde se rovněž čeká znatelné zdražování, a to mimo jiné i kvůli současné uprchlické krizi.

Kdo je připraven, není překvapen

Ačkoliv ekonomický vývoj z pohledu českých domácností není příznivý, situace má rozhodně řešení. Východiskem je kvalitně sestavený finanční plán spočívající nejen v budování dostatečných rezerv, ale i dlouhodobých investic, plánování vlastního bydlení a dosažení dalších klíčových cílů.

Současnou situací totiž daleko lépe projdou ti, kteří mají dostatečný objem finančních rezerv, do kterých mohou v případě potřeby sáhnout. Zároveň inflaci dokážou velmi dobře odolávat investiční aktiva jako akcie či nemovitosti, které za sebou mají v posledních letech nárůsty o vysoké desítky procent, ekonomické nejistotě navzdory. Kdo se tak chová racionálně a řídí se radami finančních profesionálů, dokáže i v dnešní době stát pevně na nohou.

Autor: Josef Navrátil, Zdroj eDO Finance